Jak se protáhnout během dlouhého letu

Jak se protánout před letem

Fotografie: JoséMa Orsini | Licence: CC 2.0

Věděli jste, že dlouhodobé sezení (například při zaoceánských letech) ve stejné poloze může vést až ke vzniku hluboké žilní trombózy? A jak k tomu dojde? Když dlouho sedíte a vaše tělesná aktivita je téměř nulová, tak se vám logicky zpomalí krevní oběh a roztáhnou se cévy. Při tomto stavu se mohou v hlubokém žilním systému, většinou na končetinách, vytvořit krevní sraženiny = tromby. Tyto tromby se pak můžou uvolnit a putovat krevním řečištěm například do mozku, kde ucpou nějakou cévu a to vede k mozkové mrtvici.

Abyste se vyhnuli vzniku hluboké žilní trombózy, tak nejlepší prevenci je pohyb. Ten je samozřejmě v letadle při dlouhém letu do značné míry omezen, ale i tak existují možnosti jak se trochu protáhnout a my si pro vás připravili pár užitečných tipů.

Vstaňte a projděte se

Ideální je, pokud to je možné, každou hodinku vstát ze sedadla a trochu se protáhnout. Nemusíte ani dělat nějaká cvičení kdy kolem sebe budete máchat rukama, aby si o vás ostatní nemysleli, že jste zrovna utekli z ústavu. Stačí se jenom projít například na záchod a protáhnout si během cesty ruce, protože prakticky jakýkoliv pohyb vám prospěje.

900px-Do-an-In-Flight-Fitness-Workout-Step-4

900px-Do-an-In-Flight-Fitness-Workout-Step-5

Cviky v sedě

Občas bohužel, ať už kvůli turbulencím nebo z nějakého jiného důvodu, vstát ze sedadla nemůžete, ale i v sedě existuje pár cviků, které vám pomůžou na protažení.

PROCVIČOVÁNÍ KRKU
Uvolněte ramena a kývejte hlavou ze strany na stranu.

PROCVIČOVÁNÍ LÝTEK
Při sezení mějte obě nohy stejně pokrčené a současně se snažte obě dvě nohy zvedat na špičky. Poté zvedejte jenom špičky nohou, zatímco paty zůstanou na podlaze.

900px-Do-an-In-Flight-Fitness-Workout-Step-1

900px-Do-an-In-Flight-Fitness-Workout-Step-2

PROCVIČOVÁNÍ KOTNÍKŮ
Zvedněte jednu nohu do vzduchu, ideálně abyste ji měli narovnanou a snažte se kroužit danou nohou v kotníků. Po chvilce udělejte to stejné s druhou nohou.

900px-Do-an-In-Flight-Fitness-Workout-Step-3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *