Srí Lanka – 10 tipů, co navštívit a kam se podívat

Srí Lanka

Fotografie: Ronald Saunders | Licence: CC 2.0

Drahokam v indickém oceánu, země čaje a slonů nebo zastarale také Cejlon. Většina z vás už asi ví, že řeč je o krásném ostrově Srí Lanka. Vzhledem k tomu, že obliba této země mezi českými turisty stále roste, tak jsem se rozhodl napsat krátký seznam deseti míst, která byste při své návštěvě Srí Lanky rozhodně neměli vynechat.

Dambulla

Jeskynní chrám v Dambulle, známý také jako Zlatý chrám, je jedním ze symbolů Srí Lanky. Celý komplex se skládá z pěti jeskynní, což z něj dělá nejrozsáhlejší a zároveň nejzachovalejší jeskynní chrám na celém ostrově. Pro místní obyvatele je toto místo posvátné, což dokazuje i to, že se zde nachází přes 150 sošek Buddhy a mnoho nástěnných maleb pocházejících z 19. století. Při návštěvě tohoto chrámu však můžete snadno nabýt dojem, že spíše než posvátné místo se z toho pro místní stala komerční záležitost.

Dambulla

Dambulla (Fotografie: Malcolm Browne, Licence CC)

Sigyria

Jedním z hlavních symbolů Srí Lanky je skalní masiv Sigyria, což v překladu do češtiny znamená Lví skála. Toto místo si v 5. stol př. n. l. vybral král Kasyapa jako nové hlavní město a rozhodl se, že na vrcholu této skály postaví palác. Zda se stavbu podařilo dokončit není jisté, protože po jeho smrti byla Sygiria opuštěna a následně sloužila jako buddhistický klášter. Na samotném vrcholu avšak, kromě nádherného výhledu, naleznete i známky toho, že tam kdysi nějaký palác opravdu stát mohl. Při cestě po schodech na vrchol se nezapomeňte podívat na zachovalých 22 unikátních fresek znázorňujících indické ženy.

Sigyria

Sigyria (Fotografie: vasse nicolas,antoine, Licence CC)

Polonnaruwa

Město Polonnaruwa bylo v 11. století za vlády krále Vijayabahu I. hlavním městem celé Srí Lanky. V té době město procházelo největším rozkvětem a vzniklo zde několik chrámů, paláců a dalších budov, z nichž se některé zachovaly až dodnes. Na návštěvu tohoto místa si proto vyhraďte nejlépe celý den, protože se jedná o rozsáhlé město s velkým množstvím památek. Jako první doporučujeme navštívit zdejší muzeum, ve kterém se dozvíte něco z historie zdejších budov a budete mít poté aspoň přehled, k čemu jednotlivé stavby kdysi sloužily.

Polonnaruwa

Polonnaruwa (Fotografie: Patty Ho, Licence CC)

Kandy

Kandy je jedním z nejdůležitějších kulturních měst celé Srí Lanky nejen pro samotné Srí Lančany, ale pro všechny buddhisty. A to z jednoho prostého důvodu. V zdejším Chrámu Buddhova zubu je totiž uložen právě onen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií.

Abyste pochopili, jak moc je pro místní tato relikvie důležitá, doporučujeme Kandy navštívit deset dní před úplňkem v červenci nebo srpnu. To se tu totiž konají slavnosti Esala perahera, jenž slouží k uctění Buddhovy památky.

Kandy

Kandy (Fotografie: Koshy Koshy, Licence CC)

Nuwara Eliya

Kousek od Kandy se nachází oblast zvaná Nuwara Eliya. Toto místo doporučujeme navštívit především kvůli krásným scenériím na čajové plantáže, které jsou pro Srí Lanku tak typické.

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya (Fotografie: Kosala Bandara, Licence CC)

Adamova hora

Ačkoliv Adamova hora se svými 2 243 metry není nejvyšší horou Srí Lanky, tak určitě je tou nejznámější. Je to totiž významným poutním místem, jenž je spojeno s mnoha legendami a mýty. Podle jedné legendy to byla právě tato hora, kde se Adam poprvé dotkl nohou země po vyhnání z Ráje. Jiná pověst zase říká, že zde Buddha zanechal šlépěj při své cestě do Ráje. Podle toho se hoře také říká Šrí Pada, neboli Posvátná šlépěj.

Pokud se rozhodnete během vašeho pobytu na Srí Lance absolvovat výstup na tuto horu, tak počítejte s tím, že budete muset vstávat kolem 3 hodiny ranní a poté zdolat necelých 6 tisíc schodů, abyste byli ráno na vrcholu hory a mohli být svědky úchvatného východu slunce, kdy hora vytvoří slavný magický stín.

Adamova hora

Adamova hora (Fotografie: Amila Tennakoon, Licence CC)

Ella

Horská vesnička Ella je vyhledávaná mnoha turisty pro jedny z nejkrásnějších výhledů na celé Srí Lance. Hlavně výhled z vrcholku Ella Rock je opravdu dechberoucí, avšak vyšlap na tuto horu není žádná procházka růžovým sadem. Vyrazit musíte už ráno, je dobré mít průvodce a nebo si aspoň dopředu zjistit cestu a mít nějakou mapu a pevné boty jsou povinností. Nicméně ten výhled stojí za to a i samotná cesta je zážitkem na celý život.

Yala National Park

Na jihovýchodě ostrova se nachází národní park Yala, pravděpodobně nejznámější přírodní rezervace celé Srí Lanky. Je to dáno hlavně tím, že v tomto národním parku je největší šance k vidění leoparda v živé přírodě. Když budete mít dostatek štěstí, tak zde kromě leoparda můžete spatřit slony, divočáky, krokodýly a mnoho dalších druhů zvířat.

Leopard v národním parku Yala

Leopard v národním parku Yala (Fotografie: Kosala Bandara
, Licence CC)

Pinnawala

Pár kilometrů západním směrem od města Kandy se nachází malá vesnička Pinnawala, která se proslavila díky tamnímu slonímu sirotčinci. V tomto sirotčinci se starají o slony, jenž by se sami o sebe nemohli postarat ve volné přírodě, protože jsou zranění, slepí nebo jinak omezení. Pokud se rozhodnete pro návštěvu Pinnawaly, tak si určitě počkejte až půjdou zdejší mahútové (ti co se o slony starají) slony koupat do místní řeky. Většinou se chodí v deset hodin dopoledne a vě dvě odpoledne. Je to opravdu krásná podívaná, o kterou by bylo škoda přijít.

Pinnawala

Pinnawala (Fotografie: Amila Tennakoon
, Licence CC)

Galle

Na městu Galle, jenž se nachází na jihu Srí Lanky je jasně patrný vliv portugalských a holandských kolonizátorů. Stará část tohoto města pochází ze 17. stol a je dokonce zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Galle

Maják v Galle (Fotografie: Eleleleven
, Licence CC)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *